Fondee je česká online platforma pro investování do portfolií pasivně řízených burzovně obchodovaných fondů (ETF). Společnost založili v roce 2017 Eva a Jan Hlavsovi. Služba byla oficiálně spuštěna v lednu 2020. Na podzim roku 2020 získalo Fondee investici od J&T Banky. V říjnu 2021 měla platforma přes 7 tisíc aktivních klientů.
Klienti mají na výběr ze 7 nabízených portfolií. Portfolia jsou složena z dluhopisových a akciových ETF. Každé z portfolií má jiný podíl dluhopisové a akciové složky. Rizikovější portfolia mají vyšší poměr akciové složky, u méně rizikových portfolií převažuje složka dluhopisová. Postoj klienta k riziku a znalosti a zkušenosti s investováním jsou zjištěny úvodním investičním dotazníkem, který má pomoci s nabídkou vhodného produktu.
Minimální výše úvodní investice u Fondee je 1 000 Kč, investovat lze pravidelně i jednorázově. Poplatek za službu je 0,9 % ročně z celkové hodnoty portfolia. Kromě poplatku Fondee platí klient také TER (total expense ratio), které je nákladem na daná ETF a dosahuje v průměru 0,15 % ročně. Celkový roční poplatek klienta je v průměru 1,05 procenta z celkové svěřené částky. Portfolio klientů je pravidelně rebalancováno za účelem udržení požadovaného rozložení portfolia. Obchodování probíhá každý pracovní den.
Fondee je licencované Českou národní bankou k činnosti obchodníka s cennými papíry, ale samo se nepohybuje na burze cenných papírů, kde obchodování probíhá. Proto se spojilo s brokerem, přes kterého nakupuje a prodává cenné papíry pro klienty. Zvolené investiční produkty jako ETF a peníze jsou u brokera na účtu, který je označen jako zákaznický. Aktiva tedy neohrozí ani mezní situace, jakou by mohlo být ukončení činnosti Fondee či brokera, protože tento účet je vyňat z insolvenční podstaty.
Investování přes Fondee má zpravidla nižší poplatky než investování do podílových investičních fondů přes banky, které si mnohdy účtují kromě správního poplatku navíc i vstupní či výstupní poplatky.
Jakákoliv forma investování nese rizika, že můžete o vložené prostředky nebo jejich část přijít. I když je v rámci diverzifikovaného portfolia a využití ETF riziko nižší, existuje vždy.