Když Peter Lynch, legendární správce fondu Magellan, mluvil o investování do společností v potížích, často používal přirovnání o „krvi na ulicích“. V letech 2020 a 2021 byly ulice Buenos Aires, obrazně řečeno, doslova zaplaveny krví investorů. Argentinský akciový trh se propadl o 90% ze svých historických maxim a většina zahraničních investorů prchala, jako by jim za patami hořelo.
Tanec s argentinským býkem
Představte si zemi s druhým největším nalezištěm břidlicového plynu na světě, s 20% světových zásob lithia a s některými z nejúrodnějších zemědělských ploch na planetě. Zní to jako investiční ráj? Vítejte v Argentině.
Zatímco většina investorů viděla pouze chaos, hyperinflaci a politickou nestabilitu, někteří odvážlivci začali vidět příležitost století. Mezi nimi i já, když jsem se rozhodl investovat 30% svého portfolia do této „prokleté“ země.
Když příroda rozdává karty
Můj vstup do argentinského trhu nebyl jen sázkou na čísla. Byl to tanec s přírodními cykly. La Niña, která přinesla nejhorší sucho za 80 let, se chýlila ke konci. Pro zemědělskou velmoc jako Argentina to znamenalo jediné – příchod lepších časů.
Vybral jsem si dva hlavní koně do svého argentinského dostihu:
Banco Macro: Banka plná peněz
Představte si banku, jejíž akcie se obchodují za zlomek účetní hodnoty, přestože má zdravou rozvahu a stabilní klientskou základnu. Právě takovou byla Banco Macro. Když ostatní viděli jen riziko, já viděl instituci, která přežila už tolik krizí, že by mohla napsat příručku o přežití v extrémních podmínkách.
Výsledek? +370% navzdory tomu, že jsem část prodal investice prodal předčasně.
Central Puerto: Energetická sázka na budoucnost
Druhým pilířem byla energetická společnost Central Puerto. V době, kdy Argentina měla energetický deficit 4 miliardy dolarů ročně, málokdo věřil ve změnu. Ale revoluce v podobě Vaca Muerta (doslova „Mrtvá kráva“ – název největšího argentinského naleziště plynu a ropy) už klepala na dveře.
Dnes, s růstem přes 400%, část pozice stále držím. Proč? Protože příběh transformace Argentiny zdaleka neskončil.
Lekce z Argentinské školy investování
Co nás tento příběh učí o turn around investování?
- Odvaha být jiný: Když všichni utíkají, je čas se alespoň rozhlédnout. Jak říkal Baron Rothschild: „Nejlepší čas kupovat je, když na ulicích teče krev.“
- Trpělivost je klíč: Turn around investice nejsou pro nedočkavé. Trvalo téměř tři roky, než se argentinská sázka plně vyplatila.
- Fundamenty především: I v největším chaosu existují společnosti se zdravými základy. Banco Macro a Central Puerto měly silné rozvahy a reálná aktiva.
- Katalyzátory změny: Změna počasí, energetická revoluce, lithiová horečka – všechny tyto faktory byly předvídatelné katalyzátory obratu.
Epilog: Tango pokračuje
Dnes, když píšu tyto řádky, Argentina stojí na prahu další změny. Nový prezident, nové naděje, nové výzvy. Ale základní příběh zůstává stejný – země s obrovským potenciálem, která periodicky prochází krizemi i obdobími prosperity.
Pro investora typu Petera Lynche jsou právě takové situace zlatým dolem příležitostí. Stačí mít odvahu, trpělivost a schopnost vidět za horizont současných problémů.
A pamatujte – někdy ty nejlepší investiční příležitosti najdete tam, kde se ostatní bojí vstoupit. Já našel tu svou v Buenos Aires, kde se tango tančí nejen na parketu, ale i na burze.