Pokud nakupujete kryptoměny, musíte vaše kryptoměny mít někde uloženy. Jednou z možností je využít přímo online peněženky, které vám vytváří směnárny či burzy. Využívání peněženek třetích stran nese riziko, že se daná společnost může dostat do nějakých problémů a vy o uložené prostředky přijít. Pro obchodování s kryptoměnou nebo menší platební operace je využití těchto komerčních peněženek vhodné, ale pro uchování většího množství „krypta“ představují vysoké riziko.
Softwarové peněženky na kryptoměny (SW)
V případě, že byste chtěli mít větší množství Bitcoinů jako dlouhodobou investici, je vhodné tyto prostředky z peněženky třetí strany převést do vlastní peněženky. Tu si můžete na počítači vytvořit například pomocí původní bitcoinové aplikace, která ovšem stahuje do zařízení celý blokchain o velikosti mnoha desítek GB a může být ohrožena viry v PC. V případě vlastní peněženky je nutné důkladně uschovat privátní klíč, aby se k Vašim prostředků nikdo nemohl dostat a zároveň, abyste o dané přístupy nikdy nepřišel, protože u decentralizované měny neexistuje podpora, která by vám mohla přístup obnovit. V posledních letech vzniklo množství softwarových peněženek, které jsou uživatelsky výrazně přívětivější. V Česku je oblíbená Coinomi, která nabízí mobilní i desktopovou aplikaci v češtině.
Hardwarové peněženky na kryptoměny (HW)
Pokud hodláte mít v kryptoměně velké množství finančních prostředků, je vhodné použít zabezpečenou hardwarovou peněženku, která představuje nejvyšší úroveň ochrany. Jednou z nejpoužívanějších HW peněženek je český Trezor od SatoshiLabs s.r.o., nebo Ledger Wallet. HW peněženky lze koupit například na Alze.