V současné době vysokých úrokových sazeb ECB a vysoké volatility klasických investičních nástrojů – typu akcie – se mnoho konzervativně investujících lidí poohlíží po bezpečných investicích včetně spořících účtů. České komerční banky běžně nabízí na spořicích účtech v eurech nízkou úrokovou sazbu kolem 0,1 %. České banky úrokovou sazbu na eurových účtech nezvedají stejně jako na český spořících účtech i přesto, že ECB také zvedá úrokové sazby podobně jako ČNB. Lidé bez většího objemu vkladů se tak většinou nedostali k lepšímu spořícímu produktu pro svá EUR aktiva.
To nyní mění platforma Portu se svoji nabídkou Eurová investiční rezerva, která 99,5 % vložených eurových prostředků úročí vysokou úrokovou sazbou kolem 2,75 % na celý vklad bez dalších podmínek. Portu tak kopíruje úrok Evropské centrální banky pomocí partnerských bank, přes které ukládá vložené prostředky obdobně jako to dělá v korunách u opatrnější investiční rezervy. Provozovatel Portu, společnost WOOD & Company Financial Services a.s. je subjektem regulovaným ČNB.
Složka Investiční rezervy tvořená úročenou hotovostí je srovnatelná se spořicím účtem. Tato hotovost je úročena nejlepší sazbou, jakou se podaří Portu na trhu vyjednat – oproti bankám dostanete sazbu pouze o něco málo pod aktuální základní sazbou Evropské centrální banky. Z hlediska bezpečnosti je stejně jako na spořicím účtu tento vklad pojištěn do ekvivalentu 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun).
Kromě Eurové/Opatrnější varianty, která je srovnatelná se spořícím účtem, nabízí Portu v korunách i variantu Odvážnější, kde už je část portfolia investičního typu, což je složitější z hlediska zdanění výnosů i prodeje a už je zde i možné riziko poklesu nominální hodnoty. Bavit se proto budeme pouze o méně rizikové Eurové/Opatrnější variantě, kde při kladných úrokových sazbách ECB de facto nemůže dojít k poklesu nominální hodnoty vložených prostředků.
Protože Portu není banka, ale investiční platforma, tak připisuje úroky v plné výši a nestrhává srážkovou daň, kterou strhávají banky. Úroky se připisují v hrubé výši měsíčně (zpravidla první den následujícího měsíce za měsíc předchozí) a zůstávají součástí úročené hotovosti, kde se dále úročí. Úroky za úročenou hotovost jsou připisovány v hrubé výši a dle Zákona o daních z příjmů se jakožto příjmy spadající pod § 8 daní standardně sazbou 15 % (resp. 23 %) ve výročním daňovém přiznání. Za určité situace ale mohou být připsané úroky od daně osvobozeny. V případě, že součet vašich příjmů z § 7 – § 10 Zákona (kam spadají kromě úroků také dividendy nebo např. příjmy z nájmu či samostatně výdělečné činnosti) nepřesáhne za zdaňovací období 6 000 Kč, je takový příjem osvobozený a nemusí se do přiznání uvádět – tedy ani danit.
V červnu 2023 nabízí Portu roční zhodnocení vkladu eurové investiční rezervy ve výši 2,75 %, Portu si strhává pouze poplatek za obhospodařování prostředků v Investiční rezervě ve výši 0,25 % ročně. Po odečtení poplatku se tak bude pohybovat nezdaněný zisk kolem 2,5 %, což je pořád výrazně více než nabízí klasické spořící účty českých komerčních bank.
Pro otevření investiční rezervy je nutné být na Portu registrován. Pokud ještě na Portu účet nemáte, nejprve je třeba projít standardní registrací, tedy včetně založení vašeho prvního Portu portfolia pro dlouhodobé investice. Není nutné, abyste do něj investovali, jedná se však o nutný krok potřebný k dokončení registrace. Až bude váš účet aktivní, Investiční rezervu si založíte jednoduše přes tlačítko Založit Investiční rezervu (eurovou) na stránce Souhrn v rámci eurového investičního účtu.
Pokyn k výběru peněz z vaší Investiční rezervy můžete zadat na stránce Převody. Při nejbližším Obchodním dni Portu dojde k prodeji vašich investičních nástrojů. Peníze budete mít na svém bankovním účtu v řádu 5 až 10 pracovních dní. Výběr úročené hotovosti není považován za prodej cenných papírů, proto se nedaní obdobně jako prostředky na spořícím účtu v bance.